وبـــــــلاگ قـــــــــرآن و عـــــــترت
سایت تخصصی قــرآن شناسی و تــدبّر در قرآن کریم و معارف اهل البیت علیهم السّلام
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


قال رسول الله صلی الله علیه

و آله و سلّم :


مَن اَرادَ عِلمَ الاَوَّلینَ وَالآخَرینَ،

فَلیُثَوِّرِ القُرآنَ


هر که علم اولین و آخرین را میخواهد،

باید آن را در قرآن بجوید.


کنزل العمال ج1 ص548
مدیر وبلاگ :سیّد محمّد روحانی
مطالب اخیر
نظرسنجی
میزان رضایتمندی خود را از مطالب وب سایت بیان بفرمایید


برچسبهاداستان و معجزه برگشت خورشید(دو نوبت) برای نماز عصر 

امیر المؤمنین علیه السّلام


برگرفته از: کتاب علل الشرایع شیخ صدوق-جلد دوم-باب 61-مطلب شماره 279


حدیث (1) 

احمد بن حسن قطّان از عبد الرحمن بن محمّد الحسینى از فرات بن ابراهیم كوفى از جعفر بن محمّد فزارى از محمّد بن الحسین از محمّد بن اسماعیل از احمد بن نوح و احمد بن هلال از محمّد بن ابى عمیر، از حنان، وى مى‏ گوید:

محضر امام صادق علیه السّلام عرض كردم : با این كه جمع بین نماز ظهر و عصر بر امیرالمؤمنین علیه السّلام واجب بود، پس چه علّتى داشت كه حضرت نماز عصر را تأخیر انداخته و آن را ترك نمودند؟

حضرت فرمودند: زمانى كه امیر المؤمنین علیه السّلام نماز ظهر را خواندند استخوان جمجمه ‏اى توجّه آن حضرت را جلب كرد، حضرت با آن به سخن پرداخت و فرمود: كیستى؟

عرضه داشت: من فلانى پسر فلانى سلطان بلاد آن فلان هستم.

امیرالمؤمنین علیه السّلام به آن فرمود : قصّه خود را براى من نقل كن و بگو چه بودى و در چه عصر و زمانى مى‏ زیستى؟

جمجمه جلو آمد و از قصّه خود و آنچه از خیر و شر در عصرش اتّفاق افتاده بود براى آن جناب خبر داد حضرت سر گرم او بودند كه خورشید غائب شد، حضرت با سه حرف از انجیل با جمجمه تكلّم فرمود كه عرب متوجّه كلامش نشوند و پس از فراغ از آن به خورشید فرمود: برگرد.

خورشید عرضه داشت: من غروب كرده ‏ام و دیگر باز نمى‏ گردم.

امیرالمؤمنین علیه السّلام از خداى عزّوجل خواست كه آفتاب را بازگرداند، حق تعالى هفتاد هزار فرشته با هفتاد هزار زنجیر آهنى به طرف خورشید فرستاد، فرشتگان زنجیرها را در گردن خورشید انداخته و آن را به رو كشاندند تا با نورى درخشان و صاف برگشت و حضرت نمازشان را خواندند آنگاه همچون ستارگان فرو رفت و این است علّت تأخیر نماز عصر آن حضرت.


حدیث (2)

 احمد بن حسن قطّان رحمة اللَّه علیه از ابو الحسن محمّد بن صالح از عمر بن خالد مخزومى از ابن نباته، از محمّد بن موسى، از عمارة بن مهاجر، از امّ جعفر یا امّ محمّد دختران محمّد بن جعفر، از اسماء بنت عمیس كه جدّه آن دو بود، یكى از آن دو مى‏ گوید: با جدّه خود اسماء بنت عمیس و عمویم عبد اللَّه بن جعفر خارج شدیم تا به «صهباء»[1]رسیدیم، اسماء بنت عمیس فرمود: دخترم ما با رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلم در این‏ مكان بودیم، حضرت نماز ظهر را خواند.

سپس على علیه السّلام را خوانده و از آن جناب نسبت به برخى از نیازمندی هایش كمك خواست، پس زمان عصر فرا رسید و آن سرور نماز عصر را خواند در این وقت على علیه السّلام آمد و در پهلوى پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله نشست خدا به رسولش وحى فرستاد، پس نبى اكرم سر به دامان على علیه السّلام نهاد تا خورشید غروب كرد و از آن چیزى نه بر زمین و نه بر كوه رؤیت نمى‏ شد، سپس رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله نشست و به على علیه السّلام فرمودند : آیا نماز عصر را خوانده ‏اى؟

حضرت عرض كرد: خیر یا رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله، به من خبر دادند كه شما نماز نخوانده ‏اید و وقتى سر در دامن من نهادید نخواستم آن را تكان دهم لذا همچنان نشستم تا خورشید غروب كرد پیامبر در مقام دعاء بر آمد و به درگاه الهى عرض كرد:

بار خدایا این على بنده تو است كه خود را به خاطر پیغمبرت محبوس نمود پس خورشید را براى او بازگردان، بلافاصله خورشید طلوع كرد و هیچ كوه و زمینى نبود مگر آنكه خورشید بر آن تابید، سپس على علیه السّلام ایستاد و وضوء گرفت و نماز خواند آنگاه خورشید تار شد و غروب نمود.


حدیث (3) 

پدرم رحمة اللَّه علیه از سعد بن عبد اللَّه، از احمد بن محمّد بن عیسى، از حسین بن سعید، از احمد بن عبد اللَّه قزوینى از حسین بن مختار قلانسى، از ابى بصیر، از عبد الواحد بن مختار انصارى، از امّ مقدام الثقفیّه، وى مى‏ گوید:

جویریة بن مسهره به من گفت: ما با امیرالمؤمنین علیه السّلام هنگام عصر از روى پل «صراة»[2] میگذشتیم، حضرت فرمودند:

این جا سرزمینى است كه عذاب نازل شده سزاوار نیست براى پیامبر و وصى پیامبرى كه در آن نماز بخواند، حال هر كس از شما كه مى‏ خواهد در اینجا نماز بخواند، بخواند! مردم به سمت راست و چپ پراكنده شدند و به خواندن نماز پرداختند، من با خود گفتم به خدا قسم امروز در خواندن نمازم تقلید از این آقا نموده و نماز نمیخوانم تا ایشان نماز بگذارند، پس با حضرت سیر و حركت مى ‏كردیم، كم‏ كم خورشید به افول مى ‏گرایید و از این رهگذر بسیار مضطرب بودم كه هنوز نماز را نخوانده ‏ام و وقت بسیار تنگ شده بارى خورشید غروب كرد و ما راه را طى كردیم، حضرت فرمودند: اى جویریّه اذان بگو.

عرض كردم: مى ‏فرمایید اذان بگویم در حالى كه خورشید غروب كرده!!! حضرت فرمودند: اذان بگو، پس اذان گفتم، سپس به من فرمود: اقامه بگو، پس اقامه گفتم همین كه جمله «قد قامت الصّلوة» را گفتم دیدم دو لب مبارك حضرت حركت مى‏ كند و كلامى كه گویا به زبان عبرانى بود شنیدم بلافاصله خورشید بالا آمد تا به جایى رسید كه در وقت نماز عصر در آن جا قرار مى‏ گیرد، حضرت نماز عصر را خواند و وقتى از نماز فارغ شدیم دوباره خورشید به مكان افولش فرو رفت و ستارگان در آسمان ظاهر شدند، عرضه داشتم: شهادت مى‏ دهم كه شما وصى رسول خدا هستى.

 حضرت فرمودند: اى جویریّه: مگر نشنیده ‏اى كه خداوند عزّوجل میفرماید:

فَسَبِّحْ بِاسْمِ رَبِّكَ الْعَظِیمِ‏ (تسبیح بگو به اسم پروردگار بزرگت) عرض كردم: آرى شنیده ‏ام.

فرمود: من از خدا به نام عظیم و بزرگش درخواست كردم خورشید را برگرداند، پس خدا آن را براى من بازگرداند.

و من در كتاب «المعرفة فی الفضائل» اخبار متعدى به همین مضمون نقل كرده ‏ام.( 1)- مكانى است كه بین آن و خیبر یك مرحله فاصله مى ‏باشد.

( 2)- صراة نهرى است در عراق و در برخى از نسخ قاموس آمده: نهرى است در فرات.


نوع مطلب : علل الشرایع، علل الشرایع(اسرار)، اســـــــــــــــــــــــرار نماز، امـــــــام علـــــــــــــــــی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 مرداد 1397
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ابزار وبلاگ نویسی

وبـــــــلاگ قـــــــــرآن و عـــــــترت

اخبار ایران:

اخبار جهان:

اخبار اقتصادی:

اخبار علمی

اخبار فناوری و اطلاعات

اخبار هنری:

اخباراجتماعی

اخبار ورزشی

--------------------------------------------------------------------------------------

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

--------------------------------------------------------------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
-------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------- ساخت وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات