وبـــــــلاگ قـــــــــرآن و عـــــــترت
سایت تخصصی قــرآن شناسی و تــدبّر در قرآن کریم و معارف اهل البیت علیهم السّلام
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


@@@@@@@@@@@@

«به نام خداوند علیم و حكیم»

جهان آفرینش دارای رموز و معمّاهایی است كه انسان ها باید همیشه در جست و جوی آن باشند و هر یك از شگفتیهای این جهان دارای كلیدهایی است كه قفل این رموز را باز می كنند.

ما انسانها با تلاش و كوشش می توانیم توانایی آن را داشته باشیم که با كمی اندیشه همراه با عمل و با استفاده از شاه كلید اصلی یعنی «قرآن کریم» این كلیدها را از آن خود كنیم و به راز آفرینش دست پیدا كنیم.

زندگی بدون كاوش معنا ندارد و زمانی زندگی معنا پیدا می كند كه در آن رمزی وجود داشته با شد و همچنین فردی باشد كه در جست و جوی یافتن آن رمز باشد.

@@@@@@@@@@@@

قال رسول الله صلی الله علیه

و آله و سلّم :


مَن اَرادَ عِلمَ الاَوَّلینَ وَالآخَرینَ،

فَلیُثَوِّرِ القُرآنَ


هر که علم اولین و آخرین را میخواهد،

باید آن را در قرآن بجوید.


کنزالعمال ج1 ص548

مدیر وبلاگ :سیّد محمّد روحانی
مطالب اخیر
نظرسنجی
میزان رضایتمندی خود را از مطالب وب سایت بیان بفرمایید


برچسبها

شرحى بر دعاى ندبه - قسمت 4

 

الّذین استخلصتهم لنفسك و دینك 

آن اولیـائى كـه خالص نمودى ، و برگزیدى ، براى خود و دین خود 


شـرح :

 ایـن جمله صفت اولیاء است. و اولیاى خدا به موجب آیات و اخبار عدیده داراى مرتبه عالى و مقام شامخى هستند، و خدا مى فرماید : 

الا ان اولیاء الله لا خوف علیهم و لا هـم یـحـزنـون -یـونـس آیـه 62- 

هـان بـدانید كه اولیاى خدا هیچ ترس و اندوهى نـدارنـد.

 چـون راضـى بـه قـضـاى الهـى هـسـتند، و بدنیا پاى بند نیستند ، و به زخارف آن عـلاقـه نـدارنـد، و از فـقـدان امـوال و مـراتـب دنـیـائى محزون نمى شوند، و از مصیبات عـارضـه دلگـیـر نـمى باشند. اینان از جمله كسانى هستند كه بشارت بهشت بآنان داده شـده :

 ان الذیـن قـالوا ربـنـا الله ثـم اسـتـقـامـوا تتنزل علیهم الملائكة الا تخافوا و لا تحزنوا و ابشروا بالجنة التى كنتم توعدون -فـصـلت 30-
البـتـه آنـانـكـه گفتند : پروردگار ما خدا است، و بر گفته خود هم اسـتـوار بـودنـد، مـلائكه بر آنان نازل میشوند و گویند نترسید و غم مخورید و مژده باد شما را به بهشتى كه بشما وعده داده شده است.(48)

در مجلد 15 بحارالانوار ص 291 (49) از امیرالمومنین علیه السلام روایت شده ، كه پس از تلاوت آیه :

 الا ان اولیاء الله لا خوف علیهم و لا هم یحزنون 

فرمود : آیا مـى دانـیـد اولیـاى خـدا چـه كـسانى هستند؟ 

گفتند : اى امیرالمومنین آنان چه كسانى هستند؟ 

فرمودند: آن گروه ، ما هستیم ، و پیروان ما(50)

 و در نهج البلاغه مى فرماید : 

ان اولیـاء الله هـم الذیـن نـظـروا الى بـاطـن الدنـیـا اذا نـظـر النـاس الى ظاهرها  و اشـتغلوا بأجلها اذا اشتغل النّاس بعاجلها ، فاماتوا منها ما خشوا ان یمیتهم ، و تركوا منها مـا عـلمـوا انـه سیتركهم ، و راوا استكثار غیرهم منها استقلالا ، و دركهم لها فوتا ، اعداء ما سـالم النـاس، و سلم ما عادى الناس ، بهم علم الكتاب و به علموا ، و بهم قام الكتاب و بـه قـاموا ، لا یرون مرجوا فوق ما یرجون ، و لا مخوفا فوق ما یخافون(51).

 كه در بیان صفات اولیاى خدا است كه مى فرماید : 

اولیاى خدا كسانى هستند كه بباطن دنیا مى نگرند ، وقتى كه مردم نظر به ظاهر آن دارند . و به عاقبت و پایان آن پردازند ، وقـتـى مـردم بـه نـعمت هاى حاضر آن مشغولند ، و مى میرانند از امور دنیا آنچه را كه مى تـرسـنـد آنان را بمیراند (یعنى از آن امورى كه موجب عذاب شود دورى مى كنند)، و رها مى كـنـنـد آنـچـه را كـه مـى دانـنـد آنـان را رهـا مـى كـنـد (یـعـنـى آن عـلاقـه بـه مـال و اولاد و... كـه مـانـع فـوز و رسـتگاریشان مى شود رها مى كنند) ، و مى بینند بسیار بـهره بردن دیگران (و دنیا پرستان) را از دنیا همان كم بهره بردن است . و دریافتشان از دنـیـا بـاعـث از دسـت دادن (سـعـادت آخـرت) اسـت ، و اینان دشمنند آنچه را كه مردم بآن عـلاقـمـنـدنـد ، و بـالعـكـس ، دوستند آنچه را كه مردم با آن دشمنند ، و بوسیله آنان كتاب (قـرآن) دانـسـتـه شـود . و هـم بـوسیله كتاب (فضل و شرف ) آنان شناخته شود . (همانند آیـات مـودت و تـطهیر و ولایت و ..) و كتاب (قرآن) به وسیله آنان بر پا شود ، بوسیله كتاب هم ، آنان بر پا بمانند ، و امید و آرزوئى بالاتر از امیدشان ، و ترسى بالاتر از تـرسشان نمى بینند.

 و البته این اوصاف از جمله اوصاف اءئمه معصومین علیهم السلام است.
استخلصتهم : كلمه خالص از نظر لغت به چیزى گویند كه به چیز دیگرى مخلوط نباشد. و عمل خالص هم عملى است، كه جز براى خدا و تقرب بحق منظور دیگرى در نظر نباشد.

نکته - كـسـانـى را كـه خـداوند متعال آنان را واسطه شناخت خود ، و ابلاغ دین و اءحكام و دسـتـورات خـود قـرار مـى دهـد. اوصـافـى را دارا هـسـتـنـد، از جـمـله كمال آنان در اوصاف حكمت علمیه و عملیه كه در حكمت علمى به مقامى رسیده اند كه هر چه را بخواهند بدانند با خواست و مشیئت حق عالم مى شوند و در حكمت عملى هم واجد ملكه مرتبه و مـقـامـى هـسـتـنـد كـه از قـصـد و انجام معاصى و اعمال زشت و قبیح منزه مى باشند، و لذا معصوم اند و البته شناخت چنین كسى با چنین اوصاف و اخلاقى از حیطه قدرت بشر خارج است.

الله اعـلم حـیـث یـجـعـل رسالته -انعام124-

خدا بهتر مى داند كه پیغامبرى خـویش را كجا نهد.

 و خود این حجّت ها هم، حق تعیین حجت نبى و وصى بعد از خود را مستقلاً ندارند. مگر آنكه خدا دستور دهد. و آن را تعیین نماید. پس آن اولیائى كه خداوند آنانرا بـرگـزیـده است، داراى صفاتى هستند - كه بعد از این بیان خواهد شد - و منطبق بر غیر رسول اكرم صلى الله علیه و آله و اوصیاى بعد از او نخواهد شد.


......................................................................................................

[48]و آیـه پس از آن مى فرماید : نحن اولیاوكم فى الحیاة الدنیا و فى الآخرة و لكم فیها ما تشتهى انفسكم و لكم فیها ما تدعون نزلا من غفور رحیم فرشتگان گویند : آرى مائیم اولیاى شما چه در دنیا و چه در آخرت . و شما در بهشت آنچه دلتان بخواهد و طـلب كـنید در اختیار خواهید داشت . اینها همه مراسمى است كه قبلا براى پذیرائى شما از طرف آمرزنده مهربان فراهم شده است . و از نمونه دیگر این آیات ، آیه 13 و 14 سوره احقاف است .
[49]مجلد 69 - چاپ جدید - ص 277 نقل از تفسیر عیاشى .
[50]البـتـه مـنـظـور ، مـصـداق و نـمـونـه عـالى و كامل اولیاى خدا است .
[51]باب مواعظ و حكم نهج البلاغه شماره 432 .
نوع مطلب : شرحى بر دعاى ندبه، 
برچسب ها : شرحى بر دعاى ندبه،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 آبان 1396
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ابزار وبلاگ نویسی

وبـــــــلاگ قـــــــــرآن و عـــــــترت

اخبار ایران:

اخبار جهان:

اخبار اقتصادی:

اخبار علمی

اخبار فناوری و اطلاعات

اخبار هنری:

اخباراجتماعی

اخبار ورزشی

--------------------------------------------------------------------------------------

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

--------------------------------------------------------------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
-------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------- ساخت وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic