وبـــــــلاگ قـــــــــرآن و عـــــــترت
سایت تخصصی قــرآن شناسی و تــدبّر در قرآن کریم و معارف اهل البیت علیهم السّلام
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


قال رسول الله صلی الله علیه

و آله و سلّم :


مَن اَرادَ عِلمَ الاَوَّلینَ وَالآخَرینَ،

فَلیُثَوِّرِ القُرآنَ


هر که علم اولین و آخرین را میخواهد،

باید آن را در قرآن بجوید.


کنزل العمال ج1 ص548
مدیر وبلاگ :سیّد محمّد روحانی
مطالب اخیر
نظرسنجی
میزان رضایتمندی خود را از مطالب وب سایت بیان بفرمایید


برچسبها


داستان قوم ثمود-قسمت2

(تـدبّـر قـرآنـی) ناقه صالح علیه السلام) نشانه خداوندی

خداوند متعال برای اثبات نبوت صالح(ع)، نشانه‏ ای روشن و معجزه ‏ای آشکار همراه او فرستاد تا به قومش ارائه دهد. این آیات روشن، ناقه (شترماده) ای بود منحصر به فرد و ویژگی‏های ظاهری آن با دیگر ناقه ‏های آن سرزمین تفاوت داشت. قرآن کریم در برخی آیات، پاره‏ ای از ویژگی‏های این ناقه را بیان داشته است، اما درباره چگونگی آفرینش آن، - اگرچه در برخی گزارش‏های آلوده به اسرائیلیات و خرافات، مطالبی به چشم می‏خورد - اطلاعاتی در اختیار ما نمی‏گذارد

قرآن کریم، سخن صالح(ع) خطاب به قوم ثمود را درباره این ناقه چنین گزارش می‏کند

قال یا قوم اعبدوا الله مالکم من اله غیره قد جاءتکم بینة من ربکم هذه ناقة الله لکم ءایة فذروها تاکل فی ‏أرض الله ولا تمسوها بسوء فیأخذکم عذاب الیم(اعراف/73) 

صالح گفت: ای قوم من! خدای را بپرستید، برای شما معبودی جز او نیست؛ در حقیقت، برای شما از جانب پروردگارتان دلیلی آشکار آمده است. این ماده شتر خدا برای شماست که پدیده‏ای شگرف و نشانه [خداوندی] است. پس آن را (به حال خود) واگذارید تا در زمین خدا بخورد و گزندی به او نرسانید تا [مبادا] شما را عذابی دردناک فرو گیرد.

این ناقه (شتر ماده)، دلیلی آشکار در جهت اثبات نبوت صالح(ع) برای قوم ثمود بود. این پدیده شگرف که دیگران از آوردن مانند آن عاجز و ناتوان بودند، دلیل صداقت این پیامبر بود؛ چرا که خداوند متعال با این معجزه در حقیقت پیامبرش را تصدیق کرده است.
اضافه ناقه به خداوند و کاربرد عبارت «ناقة‏الله» از نوع اضافه تشریفی است که برای احترام و عزت بخشیدن به ناقه ‏ای که از دیگر شتران ممتاز بوده، به کار رفته است. این اضافه به معنای ملکیت نیست؛ چرا که هر آنچه در هستی است، ملک اوست.
یکی از ویژگی‏های شگفت‏ انگیز و معجزه ‏سان این شتر ماده، آب نوشیدنش بود که در برخی از آیات قرآن به آن اشاره شده است.
 (شعراء/156-155 و قمر/28-27)

صالح(ع) آب را میان ثمودیان و ناقه قسمت کرده بود؛ بدین گونه که مقرر شد یک روز ثمودیان از آب استفاده کنند و روز دیگر آب را در اختیار ناقه بگذارند تا هرچه می‏خواهد بنوشد. او همچنین ثمودیان را هشدار داده بود که این ناقه را هرگز آسیب و گزندی نرسانند تا مبادا به عذاب الهی گرفتار آیند.


حضرت صالح(ع) همگان را به توحید فرا می ‏خواند

صالح(ع) دعوت خود را با فراخواندن قوم ثمود به توحید و یکتاپرستی و شریک قرادادن برای وی، آغاز کرد. او خطاب به قوم خود فرمود

یا قوم اعبدوا الله مالکم من اله غیره

ای قوم من! الله را بپرستید. برای شما معبودی جز او نیست(هود/61) 

 او به آنان یادآور شد که فرستاده ‏ای در خور اعتماد است و آنان را به پیروی از دستورات الهی و پرهیزکاری فرمان داد(شعراء/142-141) او همچنین فهماند که چشم داشت هیچ پاداشی از آنان ندارد، چرا که تنها تکلیفش را در راه دعوت آنان به یکتاپرستی انجام داده و مزد او را تنها خداوند می‏دهد. (شعراء/145)
صالح(ع) از ثمودیان خواست که به ناقه خداوند به عنوان یک پدیده شگرف و معجزه الهی، با بصیرت بنگرند و از آزار رساندن به آن بپرهیزند
 (اعراف/73)

 او یادآور شد که خداوند آنان را جانشینان قوم عاد قرار داده و با مسخر ساختن زمین برای آنان، نعمت‏های بی‏شماری را در اختیارشان نهاده است و در برابر، از آنان خواست که نعمت‏های الهی را سپاس گویند و از کفران نعمت و فسادانگیزی دوری جویند. (اعراف/74) 
پیامبرِ قوم ثمود همچنان که آنان را به پیروی خداوند و پرهیزکاری و گردن نهادن در برابر دستورات او به عنوان فرستاده خداوند فرمان می‏داد، در برابر، آنان را از سرسپردگی در برابر دستورات اسراف‏کاران، فسادانگیزان و ستمکاران بازداشت
  (شعراء/152-150) 
ثمودیان، پیامبرشان صالح را به سحر و افسون‏زدگی
(شعراء/153)  و کذب و دروغگویی(قمر/25) متهم کردند و به او گفتند که پیش از این ما به تو امیدها داشتیم(هود/62) ولی صالح(ع) خطاب کرد اگر او بر روش و منش آنان رفتار کند و خدای را نافرمانی کند، هیچ یک از آنان نمی‏توانند در برابر خدا او را یاری رساند و تنها بر زیان او می‏افزایند (هود/63)

ثمودیان کافر به این هم بسنده نکردند و سران مستکبر قوم، به تشکیک در اعتقادات مستضعفانی که به صالح ایمان آورده بودند پرداختند ولی نمی‏دانستند که ایمان و یقین در دل و جان آنان نفوذ کرده است(اعراف/76-75) 
رویارویی اصحاب حق و پیروان باطل در طول تاریخ و در همه زمانها و مکانها بوده است. اصحاب حق از یقین و ایمان و استواری و پیکار در راه عقیده برخوردار بوده ‏اند و پیروان باطل به سبب عناد ورزی و غرور و با بهره‏ گیری از وسایل و شیوه‏ های گوناگون، حقیقت مداران را به سرپیچی از حق و حقیقت وا می‏داشتند و نتیجه آن پیدایش دو طریق حق و باطل در طول تاریخ است


«ناقة الله» کشته می‏شود!!

با همه تأکیدات و هشدارهای صالح(ع) در پاسداشت ناقه و آزارنرساندن به او قوم ثمود از این فرمان روی بر تافتند و سرانجام ناقه خداوند را کشتند؛ با این که از میان ثمودیان یک تن ناقه را پی کرد ولی قرآن کریم پی‏کردن ناقه را به همه آنان نسبت داده است(قمر /29)چرا که همه آن کافران او را به این کار واداشتند(قمر/29)
قرآن کریم، آن یک تن را که به این کردار پلید دست زد، اشقا (بدبخت‏ترین) قوم ثمود معرفی می‏کند
(شمس/12)و رسول خدا(ص) نیز در روایتی او را یکی از بزرگان و سران قوم ثمود می‏داند(صحیح نجاری) همچنین ضمن بیان همانندی‏ هایی میان کشنده ناقه صالح و قاتل علی(ع)

 

پیامبر(ص) خطاب به امیر مومنان علی(ع)  می‏فرمایند:

ای علی! آیا تو را خبر دهم که بدبخت‏ترین مردان کیانند؟ یکی مرد سرخ چهره ثمود که ناقه صالح را پی کرد و دیگری مردی که محاسنت را از خون سرت خضاب می‏کند.(مسند احمدبن حنبل)

البته در میان کافران قوم ثمود، نه گروه بودند که با یکدیگر هم سوگند شدند به صالح(ع) شبیخون بزنند و او و خانواده‏ اش را به قتل برسانند و در پایان نیز بگویند ما از کشتن صالح و خانواده ‏اش اطلاع نداریم؛ آنان نمی‏دانستند که خداوند نیرنگ آنان را می‏داند و سرانجام آنان را به هلاکت می‏رساند(نمل/51-48) در روایت است که آنان برای شبیخون زدن به صالح(ع) در غاری پنهان شده بودند که خداوند مخفیگاهشان را بر سر آنان ویران ساخت و همگی‏شان را به هلاکت رساند.

 

سرانجام قوم ثمود: هلاکت

پس از آن که ثمودیان کافر ناقه خداوند را پی کردند، صالح(ع) به آنان خبر داد که تنها تا سه روز دیگر از زندگی در دار دنیا برخوردار خواهند بود(هود/65)و چون هنگام عذاب فرا رسید، صالح و پیروان با ایمان نجات یافتند(هود/66 و فصلت/18)و چنان عذاب مرگباری بر ثمودیان فرود آمد که جملگی چون گیاهان خشکیده، خرد شدند(قمر/31)
قرآن کریم از عذاب قوم ثمود با تعبیرهای «صیحه»(هود/67)»رجفة»عراف/78)

(لرزش زمین) و«صاعقه» (آذرخش) (ذاریات/44) یاد کرده است
میان این تعبیرهای گوناگون هیچ گونه تضادی وجود ندارد؛ چرا که ممکن است به مراحل و درجات مختلف این عذاب مرگبار اشاره داشته باشد.
 

نویسنده: علیرضا بهاردوست


توضیح و آشنا بیشتر با "مدائن"

مدائن، چنانچه تاریخ‌نویسان اسلام یاد کرده‌اند، از هفت شهر به نام‌های مشخص که در تلفظ آنها اختلاف وجود دارد، تشکیل می‌شده‌است، از این قرار بوده: شهر کهنه یعنی "تیسفون" و یک میل در جنوب آن "اسبانبر" و مجاور آن رومیه، هر سه در جانب خاوری دجله و در جانب دیگر سلوکیه که آن را  "وه اردشیر" نیز میخواندند و شهری کوچک در شمال  اردشیر"در زنیدان"و یک فرسخ زیر آن "ساباط" که به گفتهٔ یاقوت حموی، ایرانیان آن را "بلاس‌آباد" می‌نامیدند و "ماحوزا"شهری بود نزدیک وه‌اردشیر که دره‌ای آن را از این شهر جدا می‌کرد.

منبع : https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%A6%D9%86


توضیح بیشتر : پیامبر قوم ثمود هم حضرت صالح -علیه السلام- بود. قوم ثمود از فرزندان «ثمود بن عامربن ارم بن سام بن نوح» بودند. قوم ثمود در سرزمین«حجر»که میان حجاز و شام قرار داشت، زندگی می کردندو هنوز آثاری از خانه های آنها درآن سرزمین موجود است و کسانی که در گذشته با شتر از راه شام به مکه می رفته اند، در سر راه خود از آنجا عبور کرده و آثار مزبور را دیده اند.

نوع مطلب : تــــدبّــــــر در قــــــــرآن، اصحاب و اقوام در قـــــــرآن، 
برچسب ها : اصحاب و اقوام در قرآن کریم، تدبّر در قرآن،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 14 آذر 1396
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ابزار وبلاگ نویسی

وبـــــــلاگ قـــــــــرآن و عـــــــترت

اخبار ایران:

اخبار جهان:

اخبار اقتصادی:

اخبار علمی

اخبار فناوری و اطلاعات

اخبار هنری:

اخباراجتماعی

اخبار ورزشی

--------------------------------------------------------------------------------------

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

--------------------------------------------------------------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
-------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------- ساخت وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic