وبـــــــلاگ قـــــــــرآن و عـــــــترت
سایت تخصصی قــرآن شناسی و تــدبّر در قرآن کریم و معارف اهل البیت علیهم السّلام
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


قال رسول الله صلی الله علیه

و آله و سلّم :


مَن اَرادَ عِلمَ الاَوَّلینَ وَالآخَرینَ،

فَلیُثَوِّرِ القُرآنَ


هر که علم اولین و آخرین را میخواهد،

باید آن را در قرآن بجوید.


کنزل العمال ج1 ص548
مدیر وبلاگ :سیّد محمّد روحانی
مطالب اخیر
نظرسنجی
میزان رضایتمندی خود را از مطالب وب سایت بیان بفرمایید


برچسبهاپرسش-در جهان پیشرفته امروز با توجه به گستردگى 

اطلاعات و تجربیات بشرى، قرآن چه نقشى در زندگى

 بشرى و دهكده جهانى دارد؟نقش قرآن در زندگى بشرى در ابعاد مختلف فردى، اجتماعى و حتى بین المللى، قابل دقت و بررسى است كه به طور مختصر به بعضى از آنها اشاره مى شود.


اوّل. انسان نیازمند ارتباط مستقیم با آفریننده و هستى بخش خود است. این ارتباط اگر چه مى تواند از طریق مناجات و رازگویى درونى و قلبى انجام مى گیرد؛ اما دسترسى به كلمات خود خداوند، بسیار لذّت بخش و اطمینان آور است. چنانكه اقبال لاهورى گفته است:

اگر مى خواهى خدا با تو سخن بگوید، قرآن بخوان.

این ویژگى بطور كامل، تنها براى قرآن مجید باقى مانده است و هیچ كتاب آسمانى دیگر، چنین جایگاهى ندارد.


دوّم. انسان در تكاپو و جست و جوى آگاهى هاى صحیح و معارف بلند و پرمعنا است. البته با استفاده از تجربیات بشرى و تلاش هاى علمى، به بسیارى از آگاهى ها مى توان دست یافت؛ اما براى اطمینان به درستى یافته هاى خود و آگاهى به آنچه براى او دست نایافتنى است، نیاز به یك منبع اصیل و غنى، بسیار محسوس است؛ چنان كه از زبان امام راحل(ره) گفته شده است: 


«اگر قرآن نبود، درهاى معرفت بر ما بسته بود».


قرآن مجید در این باره جایگاه ممتازى دارد. تعریفى كه قرآن از انسان دارد «إِنِّى جاعِلٌ فِى الْأَرْضِ خَلِیفَةً»109 و تعریفى كه قرآن از خداوند ارائه كرده است: «لَیْسَ كَمِثْلِهِ شَیْءٌ»110، تعریفى كه از نظام هستى و حیات و شعور همگانى موجودات ارائه داده «وَ إِنْ مِنْ شَیْءٍ إِلاَّ یُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ»111 و بیانى كه از پیوستگى و هماهنگى منظم همه كرات و افلاك و زمین و آسمان دارد «وَ الشَّمْسِ وَ ضُحاها وَ الْقَمَرِ إِذا تَلاها وَ النَّهارِ إِذا جَلاَّها وَ اللَّیْلِ إِذا یَغْشاها...»112 و... نیازمندى همه جامعه بشرى و پویندگان راه حق و حقیقت را به این كتاب آسمانى ضرورى و آشكار ساخته است؛ زیرا بعضى از دانش ها به جز از طریق قرآن، براى بشر دست یافتنى نیست.


«وَ یُعَلِّمُكُمْ ما لَمْ تَكُونُوا تَعْلَمُونَ»113

و آنچه را [كه هرگز] نمى دانستید به شما یاد مى دهد.

از جمله آگاهى هایى كه جز از طریق قرآن راهى براى دریافت آن نیست، آگاهى درباره جهان پس از مرگ و جزئیات جهان آخرت است؛ زیرا هیچ كدام از افراد بشر، تجربه تكرار و رفت و آمد آن را ندارند و درك بشرى، هیچ گونه سابقه ذهنى از آن ندارد. در حالى كه در سوره «واقعه»، «صافات»، «مرسلات» و... صحنه قیامت به تصویر كشیده شده است.


سوّم. نقش برجسته دیگر قرآن این است كه از سابقه تاریخ بشر، خبرهاى درست و مطابق واقع را نقل كرده و سرگذشت پیامبران و محتواى پیام آنان را ـ بدون هرگونه تحریف و دسیسه بشرى ـ به انسان ها رسانده است. ازاین رو قرآن حتى بر پیروان تورات و انجیل، منّت شایان توجهى دارد كه چهره پیامبران بنى اسرائیل را به درستى معرفى كرده و حضرت موسى، عیسى، زكریا و... را آن گونه كه بوده اند ـ به دور از هرگونه تهمت و توهینى ـ شناسانده و دست تحریف گران و دسیسه گران را نقش بر آب ساخته است.


قرآن مجید در این باره مى فرماید:

«وَ إِذْ قالَ اللَّهُ یا عِیسَى ابْنَ مَرْیَمَ أَ أَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِى وَ أُمِّى إِلهَیْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قالَ سُبْحانَكَ ما یَكُونُ لِى أَنْ أَقُولَ ما لَیْسَ لِى بِحَقٍّ»114

اى عیسى پسر مریم! آیا تو گفتى به مردم كه من و مادرم را همچون دو خدا به جاى خداوند بپرستید؟! گفت: منزهى تو! مرا نشاید كه چیزى را كه حق نیست بگویم.

چهارم. نقش برجسته دیگر قرآن براى جامعه بشرى، این است كه ظرفیت جهان شمولى دارد و پیام هاى آن براى تمام مصلحان جهان و حافظان حقوق بشر، قابل اعتنا و كاربردى است. تكیه بر نقاط مشترك پیروان ادیان آسمانى و پایبندى به اصول انسانى (مانند عدالت گسترى، امانت دارى و...)، تلاش براى ریشه كنى هرگونه ناهنجارى، ناپاكى و اختلاف و مخالفت با حق و درستى و... همگى شاخص هایى است كه ظرفیت جهان شمولى قرآن را به نمایش گذاشته است.

آیات نورانى قرآن، تمامى اصلاحگران و حق گرایان را به سوى محور وحدت و پاكى، به دور از هرگونه تعصب و خودخواهى، دعوت كرده است:


«قُلْ یا أَهْلَ الْكِتابِ تَعالَوْا إِلى كَلِمَةٍ سَواءٍ بَیْنَنا وَ بَیْنَكُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللَّهَ وَ لا نُشْرِكَ بِهِ شَیْئاً وَ لا یَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّهِ»115

بگو: اى اهل كتاب! بیایید بر سر سخنى كه میان ما و شما یكسان است، بایستیم كه: جز خدا را نپرستیم و چیزى را شریك او نگردانیم و برخى از ما بعضى دیگر را به جاى خدا به پروردگارى نگیرد»116

بى تردید گستردگى دانش بشر، تحولات شایان توجهى داشته و شكوفا سازى طبیعت و سلطه بر آن، به دست قدرت علمى و اطلاعاتى انسان و تجربه هاى بشرى، تا حدود زیادى تأمین شده است. قرآن خود این تحول آفرینى را در گستره ظرفیت هاى انسان دانسته است.
«هُوَ أَنْشَأَكُمْ مِنَ الْأَرْضِ وَ اسْتَعْمَرَكُمْ فِیها»117

خداوند شما را در زمین ایجاب كرد و وظیفه شكوفایى و آبادانى و استخراج ظرفیت هاى زمین را به شما واگذار .كرد
رسالت دین و قرآن، «شكوفایى متوازن، متعادل و هماهنگ انسان» است. بر این اساس باید انسان را شناخت و آغاز و انجام او را دانست. باید جایگاه انسان را در كل هستى به درستى تعریف كرد و رابطه او با خدا، خود، جامعه و طبیعت را تنظیم نمود. این همان كلید سعادت است كه قرآن براى جامعه بشریت به ارمغان آورده است.


«رسالت علم»، ساخت جهان است و «رسالت قرآن»، رشد ایمان و جهت دهى به حركت انسان است و با توجه به اسارت علم در دست برخى از انسان هاى آلوده به قدرت و ثروت و فزون خواه، پاى بندى به یك مكتب الهى و به یك كتاب آسمانى به دور از تحریف، یك ضرورت آشكار است.

برگرفته از :

کتاب قرآن شناسی(جلد اوّل-فصل چهارم."جهان شمولی قرآن")

مؤلف: صالح قنادى با همكارى جمعى از محققان

نوع مطلب : در جهان پیشرفته امروز، قرآن چه نقشى در زندگى بشرى دارد؟ / آیا رمزى بودن برخى آیات همیشگى بوده یا امكان معنادار شدن آن هست؟، کتاب قرآن شناسی، 
برچسب ها : کتاب قرآن شناسی،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 26 آذر 1396
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ابزار وبلاگ نویسی

وبـــــــلاگ قـــــــــرآن و عـــــــترت

اخبار ایران:

اخبار جهان:

اخبار اقتصادی:

اخبار علمی

اخبار فناوری و اطلاعات

اخبار هنری:

اخباراجتماعی

اخبار ورزشی

--------------------------------------------------------------------------------------

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

--------------------------------------------------------------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
-------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------- ساخت وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات